معیار استخدام در کافه و رستوران

مهارت و شخصیت دو موضوع کلیدی برای استخدام در کافه و رستوران

استخدام در کافه و رستوران شاید مهم‌ترین بخش مدیریت پرسنل است زیرا انتخاب کسی که قرار است برای شما کار کند فرایند پیچیده‌ای دارد.
مهارت و شخصیت فرد دو موضوعی است که باید در زمان مصاحبه بر آن تمرکز  کنید. مصاحبه فرصت مناسبی برای شناخت مهارت ها و همچنین دست یافتن به ارزیابی کلی از شخصیت فرد مصاحبه شونده است. به طور کلی نحوه دست دادن،نوع تماس های چشمی و نحوه رفتار بیرونی فرد معیارهایی عینی برای شناخت شخصیت او هستند. اما در برخی موارد باید تصمیم بگیرید که فرد روبرویتان شایستگی کار کردن با شما را دارد یا نه؟

ارزیابی شخصیت فرد

در کنار ارزیابی کلی که از نوع شخصیت و رفتار فرد دارید، شخصیت هر فرد را با توجه به موقعیت شغلی که برایش در نظر گرفته‌اید بسنجید. مثلا شخصی که قرار است باریستا کافه شما باشد باید روابط عمومی خوب، نظم بالا و کار تیمی قوی داشته باشد.
وقتی که درباره کلیات شخصیت فرد به جمع‌بندی رسیدید، مهارت های متقاضی را ارزیابی کرده و درباره انتخاب فرد تصمیم گیری کنید.

ارزیابی مهارت های فرد

مهارت های هر فرد را در محیط واقعی کارش بیازمایید. باریستا باید در بار کافه و پشت دستگاه اسپرسو مهارت های خود را در زمینه قهوه نشان دهد. از فرد متقاضی ویتری یا سالن کاری بخواهید به عنوان یک مشتری فرضی از شما پذیرایی کند و مهارت های او را در سالن کافه بیازمایید. آشپز باید در آشپزخانه مهارت ها، توانایی ها و اخلاق کاری خود را نشان دهد.
اگر از مهارت ها و توانایی های متقاضی راضی هستید، زمان آن رسیده که سوابق او را بررسی کنید.

دادن اطلاعات مورد نیاز به فرد تازه استخدام شده

هنگامی که شخص مناسب را استخدام کردید، بسیار مهم است که با توجه به موقعیت شفلی که دارد، درباره  کافه و رستوران خود، نوع مشتریان، منو و دیگر محصولات کافه و رستوران( نوشیدنی های سرد و گرم)، سایر پرسنل، تجهیزات،  انبار و … به او اطلاعات کاملی بدهید. معمولا یکی از پرسنل ارشد مسئول آموزش این فرد به مدت یک الی دو هفته است. اگر  این فرد اشتباه کند، باید با پرسنل ارشد برخورد کنید.

فرآیند استخدام و آموزش در کافه را مکتوب کنید

مدیر کافه و رستوران بهتر است برای آگهی بخشی کاربردی و مفید به پرسنل، کتابچه راهنمایی درباره اهداف، شرایط، قوانین و مقررات و فرهنگ کافه یا رستوران خود تهیه کند و در دسترس پرسنل قرار دهد. هنگامی که پرسنل جدید استخدام می شوند، این کتاب را می‌خوانند.

 به ویتری که تازه استخدام میشود اجازه دهید در روزهای اول، کارها را نظارت و مشاهده کنند. آموزش آنها باید زیر نظر پرسنل ارشد، که مسئول آموزش هستند انجام گیرد. خیلی مهم است که آموزش‌ پرسنل جدید، برنامه ریزی شده، مداوم و مستندسازی شده باشد.
به عنوان مدیر کافه و رستوران مطمئن شوید کسی که وظیفه سرویس دهی به سالن را دارد، از کار و شرح وظایف خود دانش کافی داشته باشد.
آگاهی و اطمینان مدیران از میزبانی  که از میهمانان پذیرایی می کند سبب می شود:
مدیران به جای نگرانی از شرایط پرسنل میزبان خود، تمرکزشان به نیازهای مهمانان کافه یا رستوران‌شان باشد.

میزبانان معمولاً برای هماهنگی شیفت‌های کاری با هم اختلاف و کشمکش دارند. وظیفه مدیر کافه است که تمام این تنش ها را حل و فصل کند. برنامه ریزی هفتگی برای میزبانان اصلا کار لذت بخشی نیست. ولی این امر را شبیه بازی شطرنج ببینید.با برنامه ریزی مکتوب مهره‌های خود را جوری بچینید که هم کافه شما به بهترین حالت ممکن سرویس دهد و هم پرسنل کافه احساس رضایت مندی و رعایت عدالت داشته باشند.

برای برنامه ریزی دقیق‌تر استخدام پرسنل کافه یا رستوران به نکات زیر توجه کنید:

  • حجم میهمانان
  • هزینه نیروی کار
  • میزان فروش و درآمد کافه یا رستوران

جذاب‌ترین تصوری که می‌توان از یک کافه داشت، بستگی به رویای شما دارد، اما مسئولیت‌های روزانه باید به یک مدیر رقابت جو و متعهد محول شود.

ارسال دیدگاه